AcasaBebe-strumfCalendarFAQCautareGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Bunele maniere

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Bebe-strumf
Admin
Admin

Zodiac : Rac Mesaje : 694
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 33

MesajSubiect: Bunele maniere   Mier Iun 02, 2010 6:40 pm

Salutul

1. Punctualitatea e o forma de respect. Cand mergi intr-o vizita, nu sosi niciodata inainte cu nici un minut; mai bine sa ajungi cu 3 minute mai tarziu. Doar aici este permis "sfertul academic". Cand ai o intalnire in oras cu o persoana, totdeauna sa sosesti cu 10 minute mai devreme, niciodata cu un minut mai tarziu. Facand astfel, va veti bucura in intalnirea voastra de un timp in plus. Conditia este ca fiecare dintre cei doi sa respecte aceasta.
2. In vizita la necunoscuti sau la persoane mai putin apropiate nu se permite sa duci altceva decat flori. Si sa fie fara sot.
3. Cand intri, manifesta-ti intentia de a te descalta, din respect pentru curatenia gazdei. Dar nu te descalta decat atunci cand sesizezi ca ea accepta. Pentru unele gazde, descaltatul oaspetilor este o jignire.
4. Salutul verbal este insotit intotdeauna de inclinarea capului, ce trebuie sa fie ampla, nu zgarcita. Cand saluti pe cineva, priveste-l in ochi! Iar daca saluti printr-un gest de mana, rosteste si un cuvant.
5. Cel care intra intr-un cerc, saluta primul. O singura data pe toata lumea si nu repeta salutul pentru cei ce-i raspund cu intarziere.
6. Este interzis unui barbat sa intinda mana unei tinere sau unei femei!
7. Niciodata cineva mai tanar nu intinde mana celui mai in varsta decat el sau cuiva mai mare in rang. Daca esti intr-o situatie care nu este prezentata aici, gandeste prin excludere.
8. Nici o femeie nu se ridica in picioare sa dea mana cu un barbat. Si nici un barbat nu da mana sezand vreunei femei.
9. Stransul mainii se efectueaza scurt si ferm. Nu este permis sa retii mana cuiva. Nu se intind doar degetele si nici nu se da o mana moale. Degetele se strang in jurul palmei celuilalt si nu se tin tepene. Daca cineva mananca, nu se cade sa-i intinzi mana. Iar daca altul iti intinde mana cand mananci sau lucrezi si nu esti prea curat, scuza-te si evita stransul mainii din respect pentru el si din motive igienice.
10. Cand ambii poarta manusi, mainile se dau inmanusate. Trebuie insa, sa scoti manusa cand celalalt e cu mainile goale.
11. Prezentarile se fac in ordinea importantei: pe cel mai insemnat il prezinti primul.
12. Daca un barbat mai in varsta ii cedeaza locul unei tinere in aglomeratie, ea este obligata sa accepte.

Conversatia

1. Nu monopolizati discutia. Chiar daca aveti talent de povestitor, chiar daca ati picat in dimineata aceea de la Polul Nord. Desigur ca acolo ati vazut foci, balene, morse, pinguini si alte ciudatenii pe care ceilalti nu le cunosc decat din poze, televiziune sau dintr-un film documentar. E oare un motiv ca sa vorbiti neintrerupt intreaga seara?
2. Evitati sa incepeti majoritatea frazelor cu "Eu" si "Am... ". V-ar pune intr-o lumina nefavorabila. Ar parea ca in mijlocul lucrurilor va situati dv., adica ati fi centrul pamantului.
3. Nu trageti concluzii dupa fiecare afirmatie a interlocutorilor dv. si evitati generalizarile. Un caz auzit sau povestit atunci nu va da acest drept.
4. Vorbirea iute, "muscarea" terminatiilor, trancaneala repetata, monotona a aceleiasi idei, fie ea chiar geniala, conversatia taraganata, afectata - toate duc la rezultate sigure:
* daca sunteti gazda - oaspetii se scuza si va parasesc in graba; e tirziu, sunt obositi, locuiesc departe, se scoala devreme, copilul...
* daca sunteti invitat- creati in jurul dv. un vid; acest obicei repetat de cateva ori va creeaza o faima de neinvidiat.
* daca sunt nevoiti sa va suporte - cu prima ocazie au sa va evite. S-au imbolnavit. Sunt in provincie. Fac o partida de pescuit...
5. Aveti incertitudini in privinta sensului unor neologisme? Ocoliti-le si paziti-va de ele pana nu le cunoasteti sensul real, felul si locul intrebuintarii. Dandu-le viata pocit, ele vor inconjura incaperea, reintorcindu-se sub forma unor zambete ironice sau chiar sub o infatisare mai hada. De multe ori, in discutii, sunt pomenite denumiri geografice, numele unor actori, scriitori sau personalitati ale vietii publice mondiale. Nu cunoasteti pronuntia corecta? Intrebati: sa nu va jenati! Nimeni nu va poate pretinde sa fiti poliglot! Cu toate acestea apelati si la dictionar.
6. Aveti dreptate. Nu o data, ci de o suta de ori. Cu toate acestea nu intrerupeti vorbitorul. Acest "bruiaj fatis" voluntar sau intamplator produce o impresie penibila. Cel intrerupt pierde firul ideilor, se enerveaza, ii stricati seara. Aveti o parere contrara? Perfect! Stapaniti-va suvoiul ideilor si cascada argumentelor pana la sfarsitul frazei. Caci nu e fraza sa nu aiba... capat. Atunci expuneti-va parerea linistit.
7. Simtiti ca nu rezistati? Doriti sa reabilitati adevarul, fie si intr-o problema minora? Atunci nu fiti crud, ironic si violent in exprimare si formulare. Vorbind calm sunteti mai degraba ascultat, caci limba dulce, mult aduce!
8. In timp ce-i vorbiti interlocutorului, priviti-l in ochi, privirea in laturi sau aiurea creeaza impresia de om nesincer sau distrat.
9. In formularea ideilor folositi-va numai de arsenalul vocabularului; nu folositi ca auxiliare degetele, mainile sau uneori chiar picioarele.
10. Sustinerea afectiva a parerii e necesara, dar nu e suficienta si nici eficienta. Demonstratia se cladeste cu argumente logice, rationale.
11. Nu va aprindeti in toiul discutiei si nu promiteti lucruri pe care nu le puteti indeplini; veti fi socotit un om usuratic etc.
12. Nu contraziceti de dragul originalitatii; nu aprobati lucruri de care nu sunteti sigur, dar nu e recomandabil nici sa le respingeti frontal uneori.
13. Adversarul a avut mai multe argumente; in plus, e mult mai documentat. Deci, ati fost invins pe "campul de bataie" al vorbei. Nu va parasiti interlocutorul cu aerul de om jignit. Intrerupeti discutia politicos sau - ceea ce e mai greu - lasati-va convins.
14. In conversatiile in grup, vorbeste tu mai putin decat ceilalti. A vorbi putin, nu inseamna incultura sau prostie ci, taria personalitatii.
15. Cand esti intr-un contact de stabilire a unei relatii noi, vorbeste tu intai, fiind insa atent sa "prinzi" momentul de a-i da cuvantul celuilalt: acesta este lucrul cel mai important.
16. Nu pune niciodata intrebari cu privire la aspecte negative ce apartin partenerului de conversatie sau vreunei persoane mult apropiate acestuia ("De ce boala sufera sotul tau?"; "Cum n-ai luat examenul?"; "N-aveai decat un an de la casatorie, ai si divortat?").
17. Ocoleste orice forma de barfa. N-o rosti si nici n-o asculta!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.bebe-strumf.forumulmeu.ro
mihaelamicu
Graviduta
Graviduta

Data de inscriere : 10/05/2010

MesajSubiect: Re: Bunele maniere   Joi Iun 10, 2010 10:38 am

eu incerc de pe acum sa o invat cate ceva: salut ca de exemplu, apoi multumesc
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
andreeabacau
Graviduta
Graviduta

Zodiac : Rac Mesaje : 57
Data de inscriere : 12/06/2010
Varsta : 28
Localizare : bacau

MesajSubiect: Re: Bunele maniere   Sam Iun 12, 2010 11:12 am

putini sunt cei care stie care sunt bunele maniere in Romania,eu l-am invatat pe fratele meu cand era mic si s-au mai prins cateva de el,nu toate...
Sus In jos
andreeabacau
Graviduta
Graviduta

Zodiac : Rac Mesaje : 57
Data de inscriere : 12/06/2010
Varsta : 28
Localizare : bacau

MesajSubiect: Re: Bunele maniere   Sam Iun 12, 2010 11:13 am

care "stiu" scz
Sus In jos
dodolin
Graviduta
Graviduta

Zodiac : Scorpion Mesaje : 72
Data de inscriere : 11/06/2010
Varsta : 38
Localizare : SPANIA sau PRAHOVA

MesajSubiect: Re: Bunele maniere   Sam Iun 12, 2010 11:31 pm

uii aici stam prost de ce? pt ca aici in spania nu pun mare pret pe vorbitul la persoana a doua(dumneavoastra,doamna,domnu) aici toata lumea cu toata lumea vb la pertu,
elev-profesor,isi spun pe nume
sef-angajat
doctor-pacient
etc toti foarte, foarte rar folosesc persoana a doua asa ca iata cum fiul meu habar nu are de ,,nene,, tanti,,doamna,,domnule,, el spune la toata lumea pe nume indiferent de varsta si nu -l scoti din asta nici cum si bunicilor si matusilor tot pe nume,aici nu se supara nimeni pt ca e ceva normal,in romania mi-e rusine cu el pe strada pt ca nu saluta deca in spaniola,,ola,, si vb la pertu cu toti vecinii care mai rad mai zambesc dar sigur nu le convine si zic ca -i prost educat,dar asta este mie imi place cum se vb aici te simti egal cu toata lumea si liber si parca mai apropiat.
Sus In jos
nicoletadina
Mami Ingeras
Mami Ingeras

Zodiac : Pesti Mesaje : 3162
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 46
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: Bunele maniere   Mar Iun 15, 2010 7:13 am

asa este si aici dana. este pot spune mai bine.
Sus In jos
elena_florescu
Mami maricel
Mami maricel

Zodiac : Leu Mesaje : 1053
Data de inscriere : 29/05/2010
Varsta : 37
Localizare : Navodari,Constanta

MesajSubiect: Re: Bunele maniere   Joi Aug 12, 2010 12:47 pm

bunele maniere in ziua de azi cam lipsesc multora ...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Bunele maniere   

Sus In jos

Bunele maniere
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Bebe-strumf :: Scoala mamicilor :: Educatie-
Mergi direct la: