AcasaBebe-strumfCalendarFAQCautareGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Disciplinarea pozitiva

In jos 
AutorMesaj
Bebe-strumf
Admin
Admin

Zodiac : Rac Mesaje : 694
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 33

MesajSubiect: Disciplinarea pozitiva   Mier Iun 02, 2010 6:48 pm

Am gasit acest articol:

Am citit urmatoarele fraze si mi-am dat seama cat adevar contin: ,,In trecut, copiii erau controlati prin dominare, frica si culpabilitate. Pentru a le motiva un comportament bun, erau facuti sa creada ca sunt rai. Teama de a nu pierde iubirea si privilegiile era un puternic mijloc de a-i supune. Un copil care nu se supunea, era deseori calificat ca fiind incapatanat. In mod ironic, din perspectiva educatiei pozitive, afirmarea vointei puternice este baza formarii increderii, cooperarii si sentimentului de compasiune la copii.
Modul de abordare a educatiei din trecut urmarea sa formeze copii ascultatori. Scopul educatiei pozitive este acela de a forma copii cu vointa puternica, dar cooperanti. Vointa unui copil nu trebuie eliminata pt a-l determina sa fie cooperant.
Asa cum lumea intreaga este astazi altfel, si copiii nostri sunt diferiti si altfel fata de copiii de acum 20 de ani. Nu mai raspund unei educatii bazate pe sentimentul de teama. Amenintarea cu pedeapsa nu face decat sa-i intoarca pe copii impotriva parintilor si sa-i determine sa fie neascultatori. Intimidarea cu ajutorul tipetelor si a bataii nu mai aduce controlul, ci doar anihileaza vointa copilului de a-l face sa asculte si sa coopereze. "

S-a tot pus accentul in ultima perioada pe disciplinarea pozitiva, am tot citit anii trecuti diverse studii, carti -ma interesa si pt ,,acasa" dar si pt trainingurile la care mergem.

Am ,,testat" diferite metode pe copiii mei si am fost uimita de rezultate. Alexandru e f calm, sensibil, isi da seama imediat cand greseste si ii pare rau, e prea sensibil, insa Bogdan e total diferit. E ,,nazdravanul" familiei - mereu pus pe ,,shotii" - dar si el e un copil bun. Un exemplu imi vine acum in minte cu Bogdan, cand are ,,toane" in special dimineata, somnoros, nu vrea sa stea la imbracat, isi trage hainele de pe el sa le dea iarasi jos - o fraza de genul ,,este adevarat ca vrei sa fii un copil cuminte si sa te imbraci frumos ca sa ajungem la timp la gradinita" sau ,,este adevarat ca vrei si astazi o mutrita vesela pe calendar?" face minuni. Daca ma enervez si tip la el, mai rau fac, imi stric si mie ziua de dimineata si el devine si mai agitat. Vorbind insa cu el, ,,provocandu-l" - obtin mai multe rezultate.

Le-am facut calendare la amandoi, in fiecare seara lipim pe ele mutrite vesele sau triste, depinde de cum au fost ei in ziua respectiva. Stabilim de la inceputul lunii ,,recompensele" si ,,pedepsele" - daca au toata saptamana numai mutre vesele, isi pot ,,salva" o jucarie de la arest (jucariile ajung la arest seara dupa ce ei dorm, daca le gasesc imprastiate prin casa , daca nu, jucaria respectiva merge la alti copilasi.

Ca si parinti, dorim mereu sa fim aproape de copiii nostri si sa ii educam cat de bine putem. Suntem oameni si de multe ori socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa insa vrem mereu sa ne ,,perfectionam", sa fim mai buni. Mi-ar placea sa discutam concret despre probleme si situatii pe care le avem cu copilasii nostri si sa invatam unele de la altele.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.bebe-strumf.forumulmeu.ro
andreeabacau
Graviduta
Graviduta

Zodiac : Rac Mesaje : 57
Data de inscriere : 12/06/2010
Varsta : 28
Localizare : bacau

MesajSubiect: Re: Disciplinarea pozitiva   Sam Iun 12, 2010 11:24 am

da asa e copii trebuie stimulati,m-am uitat mult la emisiunea cu Dadaca de pe Prima TV si acolo prezenta cateva metode bune pt copii
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

Disciplinarea pozitiva
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Bebe-strumf :: Scoala mamicilor :: Psihologie-
Mergi direct la: